İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmar Barışı I İmar Affı

 

İmar affı
İmar barışı Ι İmar affı

Bildiğiniz üzere son dönemde konuşulan imar affı (imar barışı) birçok mağdur için umut oldu. Kat irtifakı olmayan, toprak tapulu diye tabir edilen (arsa payı) konutlarda yaşayanlar birçok problemle karşılaşmaktadır. En başta alım satımlarda banka kredisi kullanılamaması vatandaşı mağdur etmektedir.

Son dönemde konut satışlarındaki yavaşlama imar affı nın (imar barışı) gözükmeyen en temel sebebidir bence. Aynı zamanda da bu yolla ciddi gelir elde edilecek olması da bir başka sebep.

İmar affı başvurusu nasıl yapılır, imar affı nedir, imar barışının kapsamı, hesaplaması…
# Baştan hatırlatalım; Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018

 

 • İmar affı nedir, ne değildir?

# İmar yoksa barışta yok!

İmar barışı sayesinde tapu sahibi, mal sahibi olacağınızı düşünmeyin.
Aslında temelinde yanlışı yanlışla düzelten bu sistemde bir nevi üstü örtülemeyen, düzeltilemeyen geçmiş hataları çağımızın prosedürlerine uygun hale getirmek amaçlanmıştır.
Yeni yapılmış (2-3 yıllık), bir sebepten iskân alınamamış. Fakat daireler dükkanlar satılmış. Yaşayan bir bina. Ama sular idaresi su bağlamıyor, daireler süzme sayaç ile şantiye suyu kullanıyor.
Bu ve buna benzer durumlara çevrenizde çok fazla rastlamışsınızdır.
İşte imar barışı sayesinde alınan “yapı kayıt belgesi” ile bunun gibi mağduriyetlerin önüne geçilmesi düşünülmektedir. Aynı zamanda ciddi bir gelir elde edilecektir. Bu gelirin de “kentsel dönüşüm” çalışmalarında kullanılacağı söylenmektedir.
# Yapı kayıt belgesi için  31 Aralık 2017 tarihinden önceki binalar için başvuru yapılabilir!
 • Ücret nedir?

Açıkçası örnek olarak araştırdığım ve çevremde gördüğüm rakamlar beklediğimden çok yüksek rakamlar. Zaten bu yüzden yukarda da ücret konusunda imalı söylemlerde bulundum.
Sisteme girip çeşitli bilgileri doldurduğunuzda (arsa m², konut mu ticari mi, rayiç değer, vs vs.. ) otomatik olarak meblağ hesaplanacak.
 
 
 • Başvuruyu nasıl yapacaksınız?

 # E-Devlet üzerinden!

Şunu söylemeliyim ki bu konu gündeme geldiğinde bir çok fırsatçının avuçlarını ovuşturmaya başladığına eminim. Konu istismara çok açık. Belediye ile işi olmayan insanların hemen bir mimar mühendise yada danışmanlık bürolarına gidip yapılması gerekenleri onların ağzından dinleyip de ürkeceğine eminim. Çünkü fırsatı değerlendirip hizmet bedeli adı altında bir ücret alabilmeleri için durumun çok karmaşık olup vatandaşın kendi başına altından kalkamayacak gibi gözükmesi gerekmektedir. Tabi ki işini hakkıyla yapıp meslek etiğine uygun davrananları töhmet altında bırakmak istemem.
#Tavsiyem, hem internetten, hem belediyeden, hem mimarlık hizmeti veren bürolardan konuyu detaylıca araştırın.
 • Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

# Tabi ki e-devlet şifresi.
# Kişisel bilgiler (telefon numarası, e-posta adresi vs.)
# Beyan edilecek yapının bilgileri (açık adresi, tapusu, ada parsel bilgileri)
# Binaya ait diğer bilgiler (arsa m² si , inşaat alanı, bağımsız bölüm sayıları, yapı sınıfı, emlak vergi değeri(rayiç değer ilgili belediyeden alınabilir))
# Bundan sonrası ise binadaki aykırılığın tarif edilmesi, fotoğrafla desteklenmesi gibi maddelerdir.
Aslında sisteme girdiğinizde kolaylıkla ilerleyeceksiniz.
 • Başvuruyu yaptığınız. Peki ya sonra?

Açıkçası başvurudan sonrası için edindiğim bilgiler, parayı yatırdıktan sonra onay alıp pat diye evrakın verileceğine dair. Fakat bu kadar basit olabileceğini düşünmüyorum.
Arsada yola terk varsa? Tecavüz varsa? Nasıl bir cevap verilecek. Parayı yatırdıktan sonra dönüşü olacak mı? Projesi yoksa, ne istenecek. Binanın mevcut durumunu göstermesi için röleve istenecek mi?
Lütfen tecrübelerinizi, başınıza gelenleri paylaşın.
İmar barışından faydalanmak isteyenler için yol gösterecek her yoruma açığız.

İmar affı başvurusu nasıl yapılır, imar affı nedir, imar barışının kapsamı, hesaplaması…

Eklemek isterim, röleve ihtiyacınız olursa iletişime geçin lütfen.

4 Yorum

 1. Orhan Demir Orhan Demir Ağustos 1, 2018

  Ben bir konuda size birsey danisicam. Bizim sarigazi de bir arsamiz vardi 90 li yillarda almistik.tapusu yoktu bu zamana kadar. Gecen sene sarigazi belediyesi bize uyarida bulundu. Taksitle arsalariniza tapu verelim. Almazsaniz arsaniz acik arttirma usulu ile en yuksek parayi verene verilecek " dendi. Bizde taksitle tapu almaya yoluna gittik. 100 mt arsa bize 80 bin tl geckine ucrete maal oldu.. Bizim imar affindan yararlanma gibi bir durumumuz olabilirmiydi. Kafama takiliyor.bilginiz var mi.yada bilgisi olan bir cevap yazarsa sevinirim

 2. Teknik Atölye Teknik Atölye Ağustos 1, 2018

  Merhaba.
  Muhtemelen tapu tahsis belgeniz varmış daha öncesinde. Yani oturduğunuz evin arsası belediyeye ait gözüküyordu. Ve satışa çıksaydı dedikleri gibi açık arttırma yolu ile başkasına satılabilirdi.
  İmar affı konusu ise başka bir durum. İmar affından yararlanıp tapu sahibi olamazsınız. İmar affının kısaca karşılığı "senin evin kaçak, biz belediye olarak bu binayı yıkacağız" diyemeyecek olması. Siz geçen yıl arsayı satın aldınız. şimdi ise imar affından yararlanırsanız eğer binanızı bir nevi ruhsatlandırmış olacaksınız.

 3. Teknik Atölye Teknik Atölye Eylül 17, 2018

  Merhaba, link vererek yayınlamanızda bir mahsur yok. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir