İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AutoCad de Dilediğin Objeyi Rahatça Seç – Filter Komutu Nasıl Kullanılır?

Çok yoğun projelerde istediğiniz nesneleri teker teker seçmek yerine çok farklı yollar denemişsinizdir. Bazen layer ları kapatmak işinizi çözmeyebilir. Çünkü seçim kriterleriniz arasında farklı layerlarda çizilmiş objeler olabilir. Örneğin tüm yazıları kolayca seçmeyi denediniz mi ? Farklı boyularda farklı layerlar da bir sürü yazı olduğunu farzedelim. Siz boyutu 15 birim olanları seçebilir misiniz bir kalemde? Yada aynı isimli blok ları ?

Yapamıyorsanız yazımızın sonunda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.


 • Kullanacağımız komut FILTER (Tahmin edebileceğiniz gibi filtreleme komutu)
 • Komutu yazıp enter lıyoruz.

   

   

   

 • Karşımıza gelen pencereden sol alttaki Add Selected Object ikonunu tıklayalım ve seçmek istediğimiz objelerden birini tıklayalım.
 • Ben adı “100×40” olan bir reyon bloğunu seçtim. Ve onu parametreleri karşıma geldi.
 • Bu parametreler arasından istediklerinizi silip istediklerinizi bırakabilirsiniz. Bıraktıklarınız sizin çizim üzerinde arama kriteriniz olacak. Örneğin Layer ı bırakırsanız o layerdakileri seçecek. Hem Layer ı hem de Object i bırakırsanız benim örneğime göre hem Block olması lazım hem de _csa ekipman layer ına ait olması gerekiyor. (Bu kısmı yazımı okumayı tamamladığınıda tekrar gözden geçirerek değişik alternatiflerle test etmenizi öneririm)
 • Ben yalnızca Object kriterini bırakıp geri kalanını sildikten sonra Apply diyorum. Ve artık Autocad benden objelerimi seçmemi istiyor. Aşağıdaki gibi geniş bir seçim alanı oluşturarak Autocad in istediğini yapıyorum;
Select Objects
 • Artık Enter a bastıktan sonra istediğim komutu girip (move, copy,mirror..vs.) istediğimizi yapabiliriz.
Filter komutu objeleri seçmek
 
Kafa karıştırıcı gelebilir. Fakat sandığınızdan basit. Bir iki kere denedikten sonra Filter komutunun AutoCad in önemli bir parçası olduğunu göreceksiniz ve kısa sürede pratik bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız.
 
Hızlı çizimler..

3 Yorum

 1. Adsız Adsız Ekim 14, 2015

  Merhaba. Koordinatların yazdığı satırı silmedigimde neden yalnızca bir tane obje seçiyor?

 2. Emre YILDIZ Emre YILDIZ Ekim 14, 2015

  Koordinatları bırakmanız sadece o noktadaki objeleri seçmenizi sağlar. Referans olarak gösterdiğiniz yer sadece o nokta olarak alınır ve farklı bir koordinattaki objeleri seçmez.

 3. Adsız Adsız Ekim 14, 2015

  Teşekkürler şimdi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir